Jak często powinna być czyszczona klimatyzacja?
- Szczegóły
Na zamontowanie klimatyzacji decyduje się nie tylko coraz więcej firm, ale również osób prywatnych. Przyjemny podmuch zimnego powietrza w upalne dni czy szybkie ogrzanie wnętrza podczas chłodnych, zimowych wieczorów sprawia, że takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne i komfortowe. Jednak aby klimatyzacja działała poprawnie i była bezpieczna dla osób przebywających w pomieszczeniu, w którym się znajduje, należy pamiętać o tym, by o nią odpowiednio dbać. Mowa tutaj przede wszystkim o jej regularnym czyszczeniu. Jak często należy to robić i dlaczego czyszczenie klimatyzacji jest ważne?
Jak często czyścić klimatyzację w domu, a jak często w biurze?
Osoby, które decydują się na montaż klimatyzacji, powinny pamiętać, że niezbędne jest jej regularne serwisowanie, czyszczenie i poddawanie przeglądom. Eksploatacja klimatyzacji wygląda nieco inaczej w przypadku biura niż na przykład mieszkania i należy wziąć to pod uwagę, planując częstotliwość jej czyszczenia. Klimatyzacja w mieszkaniu czy domu powinna być czyszczona raz lub dwa razy do roku, a dodatkowo powinien temu towarzyszyć jej przegląd wykonany przez serwisanta posiadającego stosowne uprawnienia. Klimatyzację w domu najlepiej czyścić wiosną i jesienią, ponieważ właśnie te okresy zapowiadają bardziej intensywne korzystanie w urządzenia. W przypadku klimatyzacji w biurze również wystarczające okazuje się czyszczenie klimatyzacji dwa razy do roku. W tym przypadku jednak jest to konieczność, a nie zalecenie, ponieważ rozporządzenie ministerstwa zobowiązuje pracodawców do tego, by zapewniali odpowiednią konserwację urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych, aby nie dopuścić do awarii.
Dlaczego ważne jest regularne czyszczenie klimatyzacji?
O regularnym serwisie klimatyzacji, w tym również o jej czyszczeniu należy pamiętać przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo osób, które z niej korzystają. Podczas wymiany powietrza, do której dochodzi w klimatyzatorze, wytwarzają się zanieczyszczenia, które osadzają się na jego elementach, między innymi na wewnętrznych filtrach. Zaniedbanie czyszczenia tych elementów może doprowadzić do powstania niezdrowego mikroklimatu, na którego skutek klimatyzator nie będzie w stanie oczyszczać powietrza z kurzów czy drobnoustrojów w odpowiedni sposób. Praca urządzenia sprzyja również powstawaniu wilgoci, która jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Zaniedbany klimatyzator może mieć problemy z ochładzaniem lub ogrzewaniem pomieszczenia, a wydajność jego pracy znacząco spadnie. Dodatkowo może to doprowadzić do jego głośniejszej pracy oraz większego poboru prądu.