Czym charakteryzują się komory chłodnicze?
- Szczegóły
Komory chłodnicze to chłodzone pomieszczenie służące do przechowywania różnych produktów, głównie spożywczych, które wymagają ściśle kontrolowanych parametrów powietrza. W komorach chłodniczych żywność zachowuje swoje walory smakowe i zapachowe oraz odpowiednią konsystencję. Warto bowiem wiedzieć, że temperatura ma kluczowy wpływ na procesy zachodzące w żywności, a im jest niższa, tym dłużej produkty zachowują zdatność do spożycia.
Budowa komory chłodniczej
Komora chłodnicza musi charakteryzować się dobrą izolacyjnością przegród i paroszczelnością, co ułatwi zachowanie zaprogramowanej temperatury. Chłodnie są zamkniętymi przestrzeniami o różnej powierzchni, w zależności od specyfiki produktów i potrzeb użytkowników. Ściany komory chłodniczej powstają z płyt warstwowych wypełnionych materiałem izolacyjnym o odpowiednio dobranym współczynniku przenikania ciepła. Może to być styropian lub pianka poliuretanowa. Materiał do budowy chłodni musi być bezwonny i odporny na niskie temperatury oraz łatwy w utrzymaniu czystości. We wnętrzu komory chłodniczej panuje temperatura od 0 do + 10 stopni Celsjusza. Za chłodzenie pomieszczenia odpowiada agregat typu monoblok lub split.
Zastosowanie komór chłodniczych
Komory chłodnicze stosuje się wszędzie tam, gdzie kluczowe jest stworzenie odpowiednich warunków do przechowywania niektórych grup produktów. Najczęściej jest to przemysł spożywczy, ale chłodnie wykorzystuje się także w branży farmaceutycznej i kosmetycznej. Produkty chłodnicze muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki przechowywania i transportu na każdym etapie łańcucha dostaw, dlatego chłodnie montuje się także na terenie hal maszynowych i centrów dystrybucyjnych, a także w sklepach spożywczych.